متن ها

متن روز درختکاری؛ 30 متن کوتاه درباره روز درختکاری 15 اسفند ماه

در ایران روز ۱۵ تا ۲۲ اسفند ماه به عنوان «هفته منابع طبیعی» نامگذاری شده‌است که نخستین روز این هفته یعنی ۱۵ اسفند «روز درختکاری» است.

روز درخت‌کاری یکی از روزهای سال است که در آن مردم تشویق به کاشتن نهال می‌شوند. این روز معمولاً در روزهای پایانی زمستان یا روزهای نخست بهار است. در ایران، ۱۵ اسفندماه هر سال روز درختکاری نام گذاری شده است.[۲] همچنین هفته منابع طبیعی از ۵ تا ۱۲ مارس ( 15 تا 22 اسفند ) برای گرامی‌داشت و یاداوری اهمیت گیاهان تعیین شده‌است. روز درختکاری در بسیاری از کشور های جهان گرامی داشته می‌شود.

این روز برای نخستین بار توسط جولیوس استرلینگ مورتون (J.Sterling Morton) از ایالت نبراسکای آمریکا در تاریخ ۱۰ آوریل ۱۸۷۲ پایه گذاشته شد. بعدها این روز (Arbor Day) در ایالات متحده آمریکا به چهارمین جمعه آوریل، منتقل شد.

گلچین متن روز درختکاری

متن روز درختکاری؛ 30 متن کوتاه درباره روز درختکاری 15 اسفند ماه

کاش زندگی در برگ درخت جاری بود، آنگاه تا بهار بود می‌خندیدیم و بعد به امید پاییز می‌نشستیم. روز درخت کاری مبارک باد.


پیامبر اکرم: هر کس درختى بکارد و در نگهدارى آن بکوشد تا میوه دهد، در برابر هر چه از آن میوه به دست آید، پاداشى نزد خدا خواهد داشت. روز درختکاری گرامی باد.


درختکاری، مهم‌ترین راه حل مبارزه با آلودگی هواست. روز درختکاری گرامی باد.


درخت را با قلب می‌کارند نه با دست! برای همه قلبی آرزو می‌کنم که با آن درخت بکارند.


دیگران کاشتند ما خوردیم، ما می‌کاریم دیگران می‌خورند. هر ایرانی یک درخت.


متن روز درختکاری؛ 30 متن کوتاه درباره روز درختکاری 15 اسفند ماه

امروز روز درختکاری است ما هم می‌توانیم با کاشتن یک درخت در زیباسازی و داشتن هوای سالم شهرمان سهیم باشیم.


درخت یکی از زیباترین مظاهر خلقت و جلوه‌ای از تجلیلات آفریدگار عالم است که از دانه‌ای متولد می‌شود. دانه‌ای که زیر خروارها خاک جوانه می‌زند و خود را از بین سنگ‌ها برون می‌آورد و با آب و نور و آفتاب جان می‌گیرد. زمین همچون مادری مهربان و دلسوز دانه‌ها را در آغوش گرم خود رشد می‌دهد تا بزرگ و تنومند شود.


متن کوتاه روز درختکاری

زندگی، ما در گرو گیاهان است. بیاید ادعای دین کنیم. روز درختکاری مبارک.


به جای سبزه، گیاه بکاریم تا سهمی هر چند اندک در پیشگیری از هدر ‌رفتن آب و حبوبات داشته باشیم و بـه همراه هم باغی بهاری برپا کنیم تا شادابی و زیبایی طبیعت را بـه میان انبوه ساختمان‌های سرد و بی‌روح بیاوریم.

مطلب مشابه: متن درباره درخت؛ متن های زیبا درباره زیبایی درختان


متن روز درختکاری؛ 30 متن کوتاه درباره روز درختکاری 15 اسفند ماه

ای درخت، کودکی از دست آفتاب زیر پایت نشست. پرنده‌ای روی شاخه‌ات، آوازی خوش خواند. ولی تو! درخت‌ها که مثل پرنده‌ها نیستند که وقتی جنگل آتش گرفت کوچ کنند! درخت‌ها می‌مانند اما نمی‌توانند جنگل را نجات دهند. مثل من که می‌مانم اما نمی‌توانم تو را نجات دهم! مرا ببخش محبوب من که پرنده نیستم!


گلدان، شاید تابوت کوچکی باشد که رویای خدا شدن را از درخت می‌گیرد. شاید آغاز یک درخت باشد روزی که گلدان‌ها به مرگ محکوم می‌شوند. ۱۵ اسفند روز درختکاری مبارک.


اگر تو خاطره‌هایت عطری از گذشته‌ها مانده هنوز برای ما بیا تا کنار هم به یاد هم سه چهار تا برگ سبز و پاک رو تن این درخت پیر زندگی‌مان بگذاریم. روز درخت کاری مبارک.


متن روز درختکاری؛ 30 متن کوتاه درباره روز درختکاری 15 اسفند ماه

درخت، هویت پنجره‌هاست. جوانه، شعر درخت است و غنچه معنی عشق. روز درخت کاری مبارک باد.


امروز، یک روز خرم و با طراوت است. یکی از روزهای سبز خدا، روز درخت کاری. روزی که در آن، هر کدام از ما، با کاشتن یک نهال، عشق و علاقه خود را به طبیعت نشان می‌دهیم و می‌گوییم که ما هم دلمان می‌خواهد در سرسبزی و شادابی ایران عزیزمان سهیم باشیم. ۱۵ اسفند روز درختکاری گرامی باد.


هیچ درختی تناور نمی‌گردد مگر آنکه بادهای بسیار بر وی بوزد چرا که با هر پیچ و تابی که بر اثر وزش باد بر پیکر درخت پدیدار می‌شود ریشه‌هایش عمیق‌تر و قوی‌تر می‌گردد. درختی که در دره‌ای آفتابی رشد کرده باشد نحیف و شکننده است. روز درختکاری مبارک باد.


متن روز درختکاری؛ 30 متن کوتاه درباره روز درختکاری 15 اسفند ماه

وقتی درختی کاشتی، مقداری از برگ‌هایش را در دست بگیر و بگو: خدایا! این درخت کاری رو برای ما مبارک کن و در آن، سلامت و نعمت رو برای ما روزی قرار بده. روز درختکاری مبارک.


درخت را با قلب می‌کارند نه با دست! برای همه قلبی آرزو می‌کنم تا با آن درخت بکارند. پانزدهم اسفند، روز هدیه درخت به زمین مبارک باشد. دست‌های قلب و روحتان پر از عشق باشد.


اگر می‌توانستم انتخاب کنم که چه چیزی باشم، درخت تبریزی می‌شدم. با شکوه و بلند. حالا شاعرهای بدسلیقه هم بیایند و بی‌میوه بودنش رو نکوهش کنند‌!


مثل درخت باشید که در تهاجم پاییز هرچه بدهد، روح زندگی را برای خویش نگه می‌دارد.


گفتند: از درخت سخن گفتن در روزگار آتش و آهن، جنایتی است! اما من از درخت سخن گفتم زیرا که هر درخت به چشم من آیتی است از معجزه‌ای که آدمی‌اش نام کرده‌اند. روز درختکاری مبارک.


پانزدهم اسفند ماه، روز هدیه درخت به زمینِ پیر مبارک و دست‌های قلب و روحتان پر عشق باد.


درخت زیباست، معلم بر تخته‌ سیاه با رنگی نزدیک به سپید گفت که درخت زیباست.


من به این می‌اندیشیدم که ما درخت را به دار کرده‌ایم و بر جسد پوسیده آن از زیبایی فراموش شده‌اش یاد می‌کنیم. پس بیاید با هم در این روز درخت بکاریم تا زمین دوباره سبز شود.


من به تنهایی ۲۲ کیلوگرم گاز دی اکسید کربن را در یک سال جذب می‌کنم. تنها و همه آن چیزی که از شما می‌خواهم آن است که اجازه دهید زنده بمانم. دوستدار شما درخت.


حضرت رسول (ص) فرمود: خداوند درخت را برای انسان آفرید، از این رو او باید درخت را بکارد، آن را آبیاری کند و در حفظ آن بکوشد. روز درختکاری مبارک.


درخت دست خاک است و برده دست خود را برای شکر کردن به سوی آسمان‌ها. روز درخت کاری مبارک.


روز درختکاری نزدیک است. در زمین زندگی کنید و بگذارید دیگران هم زندگی کنند.

مطالب دیگر روز درختکاری